EN PL RU
Ми виготовили фарбованої сталі
Ми виготовили фарбованої сталі

Назад

Біла іржа на оцинкованій поверхні. Чим небезпечна? Як з нею боротись?

15.11

2021

Що таке біла іржа

Помітили на оцинкованому металі білий наліт із пухкою структурою?
Швидше за все, це так звана біла іржа. Її поява говорить про серйозне пошкодження захисного шару оцинкування та ураження металу корозією. Якщо очистити поверхню від нальоту білої іржі, будуть чітко помітні місця ураження покриття, які стануть слабкою ланкою в антикорозійному захисті металу.

Чому це відбувається?

Причины появления белой ржавчины

Причини появи білої іржі

Причини появи білої іржі та сприятливі умови для її розвитку добре вивчені. Розроблено інструкції та методи захисту оцинкованого металу від її виникнення. Доступні витратні та радикальні, але працюючі рішення для особливо складних випадків.
Будучи дуже чутливою до довколишнього середовища, оцинкована сталь дає ряд активних реакцій, від яких залежать її захисні властивості:

Окислення. Реакція цинку та кисню. В результаті виникає оксид цинку і потенційна “іскра” ураження белою іржею.

  • 2Zn + O2 → 2ZnO

Гидратація. У результаті цього процесу утворюється більш стійкий осад гидроксиду цинку що погано розчиняється:

  • Zn → Zn2 + 2e
  • O2 + 2H2O + 4e → 4OH
  • Zn2 + 2OH- = Zn(OH)2

Формування карбонатів. Саме шар карбонату цинку створює міцну та стійку до зовнішнього впливу захисну плівку:

  • 5Zn(OH)2 = 2CO2 + 2ZnCO3 * 3Zn(OH)2 + 2H2O

Карбонатна плівка з’являється не відразу і потрібне чітке дотримання технології формування надійного захисного шару. Порушення технологічних процесів веде до утворення білої іржі, коли слабкі ділянки покриття потрапляють під активну дію вологого середовища.

Недотримання правил зберігання оцинкованої сталі – ще одна, більш поширена причина появи білої іржі. Тривалий контакт вологи та оцинкованого металу з мінімальним доступом кисню запускає повторні процеси гідратації та окислення. Це веде до швидкого ослаблення та руйнування шару цинку. А реакція зруйнованого цинку з киснем провокує окислення та корозію металу.

Найчастіше ці процеси починаються при щільній упаковці оцинкованих листів, між якими накопичується волога (роса, конденсат) і немає доступу для кисню. Або при тривалому зберіганні металу на відкритому повітрі при постійному впливі вологи та неможливості його просушити.
Додаткові фактори, що провокують білу іржу та корозію оцинкованої сталі:

  • Солоне середовище та розчинені у повітрі та опадах хлориди
  • Промислові викиди, розчинені в опадах
  • Чім вище температура повітря та вологість, тим швидше процеси окислення та руйнування захисного шару

Парадокс.

Вода руйнує шар цинку і сам метал, але вологе середовище може сприяти зміцненню та відновленню оксидно-карбонатної плівки. Результати досліджень говорять про те, що оксидно-карбонатна плівка швидше та ефективніше формується в умовах підвищеної вологості:

  • Вологість 75% – формування плівки за 3-6 дні
  • Вологість 33% – формування плівки за 14 днів
  • Мінімальна або нульова вологість – формування плівки до 100 днів

Ціна такого пришвидчення – більш темний колір та груба поверхя готової продукції.

Як уникнути появи білої іржі

Як було написано вище, проблема ураження оцинкованої сталі білою іржею полягає у порушенні технології виробництва, умов зберігання та експлуатації в агресивних для матеріалу умовах. Виходячи з цього, можна зробити висновки, які допоможуть захистити оцинкований метал від появи білої іржі:

  • Зберігання оцинкованого металу в сухому приміщенні зі стабільною температурою вище за точки роси. Важливо уникати протягів та не зберігати продукцію біля воріт та дверей.
  • Зберігати листову продукцію під невеликим кутом, на спеціальних платформах, уникаючи контакту із землею (підлогою) та забезпечити вільний доступ повітря між листами
  • Зберігати вироби на вулиці на аналогічних платформах та накрити матеріалом, що не промокає. Обов’язково забезпечити вільний доступ повітря та відтік води та конденсату.
  • При пакуванні використовувати прокладку між листами металу, а для кріплення використовувати ремені, що не зашкодять захисному шару.
  • Зберігати та перевозити можна лише чисту продукцію. Бруд, пісок, пил та стружка – фактори появи білої іржі.

Методы борьбы с белой ржавчиной

Методи боротьби з білою іржею

Найчастіше, вчасно виявлена та видалена біла іржа не призведе до втрати захисних властивостей цинку. Інша справа – ураження середнього та глибокого ступеня, що може значно послабити покриття та спровокувати корозію металу. Але практично на всі випадки є рішення, які повністю чи частково відновлять зовнішній вигляд та захисні властивості оцинкованого металу.

Легке ураження білою іржею

Зовнішній вигляд: легкий білий наліт з порошковою структурою

Рішення: видалення налету м’ягкою тканиною, щіткою або губкою та ретельне провітрювання виробу до повного висихання

Результат: повне збереження захисних властивостей та зовнішнього вигляду виробу

Середнє ураження білою іржею

Зовнішній вигляд: великі осередки білої іржі відносно площі матеріалу. У випадках середньої тяжкості виріб покритий темними плямами з пошкодженням або відсутністю цинкового покриття.

Рішення:

  • Вимірювання шару цинку для кожної ураженої ділянки.
  • Ушкоджені зони очищають щітками по металу з видаленням до 5% покриття що залишилось.
  • Обробка зачищених ділянок слабкими розчинами кислот (фосфорна, гліколева, оцтова).
  • Нанесення алюмінієвої фарби

Результат: локалізація осередків ураження та забезпечення тонкого захисного шару на пошкоджених ділянках.

Глибоке ураження білою іржею

Зовнішній вигляд: великі зони ураження з глибоким ушкодженням цинкового покриття. Білі соляні відкладення з пухкою структурою

Рішення: зачищення та шліфування пошкоджених ділянок до повного видалення корозії та частинок оксиду цинку. Нанесення цинкової ґрунтовки, цинкової чи епоксидної фарби на очищені ділянки.

Результат: запобігання поширенню білої іржі та обмежене відновлення зовнішнього вигляду та властивостей матеріалу.

Біла іржа, це неприємний та досить небезпечний вид корозії оцинкованого металу, що з’являється внаслідок неправильного процесу виробництва, зберігання та транспортування. Щоб уникнути згубних наслідків та забеспечити ефективну експлуатацію продукції, варто ретельно вибирати постачальника та перевіряти вироби. При перевезенні та зберіганні обов’язково дотримуйтесь інструкцій і рекомендацій.

Фахівці Metipol суворо дотримуються правил і технології роботи з оцинкованою сталлю. Це гарантія випуску високоякісного металу з полімерним покриттям та постачання оцинковки в рулонах клієнтам компанії.

Назад

Схожі статті

Контакти

Головний офіс

01011, м. Київ,
вулиця Панаса Мирного, 17

Виробництво і склад

ТОВ “Хеві Метал”, 55210,
м. Первомайськ, вулиця Корабельна, 50/3

каталог
Каталог Metipol
корисно
Корисні документи